خانه / سیستم های پردازش تحلیلی برخط / پردازش‌های تحلیلی برخط چیست؟
پردازش‌های تحلیلی برخط چیست؟Reviewed by عبدالله کشاورز on Jun 1Rating: 4.5پردازش‌های تحلیلی برخط چیست؟انباره داده و OLAP دوتا از مهمترین اجزای سیستم‌های تصمیم یار هستند. سیستم‌های OLAP نام خود را از عبارت (Online Analytical Process) با معنی تحت اللفظی "سیستم‌های پردازش تحلیلی برخط" گرفته اند.

انباره داده و OLAP دوتا از مهمترین اجزای سیستم‌های تصمیم یار هستند. سیستم‌های OLAP نام خود را از عبارت (Online Analytical Process) با معنی تحت اللفظی “سیستم‌های پردازش تحلیلی برخط” گرفته اند. می‌توان به جای OLAP از واژه پردازش سریع اطلاعات چند بُعدی و یا به عبارت بهتر از ” فن آوری تحلیل داده‌ها” استفاده کرد.OLAP یک رویکرد برای ارائه پاسخ سریع به پرس و جوهای تحلیلی چند بُعدی (multi-dimensional analytical) است. در حقیقتOLAP خود جزئی از بخش بزرگتری به نام business intelligence است که تکامل یافته سیستم‌های OLTP یا (Online Transaction Processing) می‌باشد. برنامه‌های کاربردی معمول OLAP  شامل گزارشهای تجاری مرتبط با فروش و بازاریابی، مدیریت فرآیند کسب و کار  (business process management) ، تعیین بودجه و پیش بینی آن و گزارش‌های مالی از این دست می‌باشند. در حقیقت OLAP  کاربران را قادر به تجزیه و تحلیل چند بُعدی و تعاملی از دیدگاه‌های مختلف می‌سازد. در حقیقت این سیستم‌ها اطلاعات مورد نیاز خود را با استفاده از یک ساختارسلسله مراتبی(Hierarchical) و یک Data Model  چند بُعدی اقدام به ساده سازی محاسبات پرداخته و به گونه ای متفاوت از سیستم‌های عملیاتی، قادر است تا گزارشهای معنی دارتر و کلان تر و مدیریتی را با سرعتی مناسب تهیه نماید. عملکرد OLAP  به این صورت است که اطلاعات گوناگونی را از سیستم‌های عملیاتی بصورت مداوم و خلاصه شده بروی مکعب‌های OLAPیا (OLAP cube) کپی می‌کند. در حقیقت هسته اصلی OLAP  مکعبهای OLAP  هستند این مکعب‌ها به نام‌های multidimensional cube  یا hypercube  نیز نامیده می‌شوند. باید توجه داشت که درOLAP  معیار‌های مهم تحلیل به عنوان ابعاد مختلف مکعب درنظر گرفته می‌شوند این مکعب‌ها از حقایق عددی تشکیل شده اند که بوسیله ابعاد مختلف مکعب دسته بندی شده اند(حقایق عددی measures  نامیده می‌شود).

به عنوان مثال در یک سیستم OLAP  مکعب فروش را در نظر بگیرید. در این مکعب، سه معیار اساسی زمان، محصول و مشتری به عنوان ابعاد مکعب درنظر گرفته می‌شود. مکعبهای  OLAP با استفاده از data model  جامع خودQuery ‌های کارآمد و پر سرعتی را ارئه داده و جایگزین بهتری برای خلاصه سازی جداول هستند. محاسبات پیچیده میتوانند به راحتی درون این مکعب‌ها قرارگرفته و باعث بهبود کیفیت تحلیل برنامه‌های کاربردی شوند.

مثلا یک مکعب OLAP می‌تواند شامل محاسبات مقایسه ای فروش سال جاری هر منطقه و خط تولید با همان زمان در سال‌های قبل باشد. در واقع ساختار این مکعب‌ها برای چنین گزارشات و تحلیل‌هایی بهینه شده است.

هر بُعد می‌تواند دارای سلسله مراتبی نیز باشد، در این مثال سلسله مراتب زمان می‌تواند ماه، هفته، روز و … باشد. در یک سیستم OLAP  پس از تکمیل مکعب‌های متعدد مورد نیاز و معرفی جداول مختلف از پایگاه داده‌های مختلف به عنوان منبع تغذیه مکعب‌ها، سیستم‌های OLAP  واسط کاربری لازم را در اختیار کاربران قرار میدهند تا هر یک از آنها قادر باشند گزارشهای مورد نیاز خود را از منظر و دیدگاه خود تهیه نمایند.

بدون دیدگاه
دیدگاه های در انتظار تایید مدیریت : 1

دیدگاه شما