خانه / سیستم های پردازش تحلیلی برخط / عناصر تشکیل دهنده آنالیز سرویس
عناصر تشکیل دهنده آنالیز سرویسReviewed by عبدالله کشاورز on Jul 23Rating: 4.5عناصر تشکیل دهنده آنالیز سرویس

مفهوم مکعب

مکعب واحد اصلی ذخیره و آنالیز داده‌ها است. یک مکعب مجموعه ای از داده‌ها است که داده‌ها را از جداول مختلف و با اعمال محدودیت‌های مختلف در یک جا جمع می کند و امکان گرفتن پرس و جو‌های سریع را می دهد. یک مکعب یک ساختار داده ای چند بُعدی است که می توان برای اطلاعات تجاری از آن پرس و جو گرفت. یک مکعب می تواند شامل داده‌های واقعی از یک یا بیشتر از یک جدول واقعی و اغلب شامل چند بُعد باشد.

مفهوم جدول‌های ابعاد

جدول ابعاد شامل سلسله مراتبی از داده‌هایی است که خلاصه ای از آن را می خواهیم. مثلا در جدول سفارشات که ممکن است آن را به ماه و هفته و روز گروه بندی نمود یا جدول کتاب که ممکن است خواسته شود بر اساس عنوان یا دسته گروه بندی شود.

مفهوم ابعاد

هرمکعب یک یا بیش از یک بُعد دارد که هرکدام ممکن است مبتنی بر یک یا چند “جدول ابعاد” باشند. یک بُعد ارائه گر یک دسته برای آنالیز داده‌ها است. مثل زمان، یا در سطح جغرافیا مجموع ایالت‌ها در کشور یا مجموع شهرها در ایالت‌ها.

مفهوم سطح

هرنوع خلاصه ای که از یک بُعد می تواند خارج بشود سطح نامیده می شود. مثلا سطح روز یا ماه یا سال از بُعد زمان.

مفهوم جدول‌های واقعی

شامل اطلاعات پایه یا اصلی که خلاصه ای از آن را می خواهیم که می تواند اطلاعات جزییات سفارش یا رکوردهای پرداختی یا اطلاعات داروهای مؤثر یا هرچیز دیگری که قابل جمع یا میانگیر گیری باشد.

مفهوم پیمانه

هر مکعب شامل یک یا بیشتر از یک پیمانه است که هرکدام شامل یک ستون در جدول واقعی (Fact Table) هستند که می خواهیم آن را آنالیز نماییم.

مفهوم طرح

نشان دادن ارتباط بین جدول‌های واقعی و جدول‌های ابعاد، که می توان از جدول‌های ابعاد برای گروه بندی اطلاعات جدول‌های واقعی استفاده کرد. دو طرح اصلی وجود دارد: طرح ستاره ای (Star) و طرح دانه برفی (Snowflake).

در طرح ستاره ای هر جدول ابعاد بطور مستقیم و بدون واسطه به جدول واقعی متصل است.

در طرح دانه برفی بعضی از جدول‌های ابعاد بطور غیرمستقیم با جدول‌های واقعی ارتباط دارند.

بدون دیدگاه
دیدگاه های در انتظار تایید مدیریت : 1

دیدگاه شما