خانه / سیستم های پردازش تحلیلی برخط / انواع مختلف سیستم‌های OLAP
انواع مختلف سیستم‌های OLAPReviewed by عبدالله کشاورز on Jun 6Rating: 4.5انواع مختلف سیستم‌های OLAPسیستم‌های OLAP امروزه بر سه نوع اصلی دسته بندی می‌شوند:

سیستم‌های OLAP  امروزه بر سه نوع اصلی دسته بندی می‌شوند:

• سیستم‌های OLAP چند بُعدی MOLAP
• سیستم‌های OLAP رابطه ای ROLAP
• سیستم‌های OLAP از نوع ترکیبی HOLAP


سیستم‌های OLAP چند بُعدی یا MOLAP:

این سیستمها بدلیل ساختار خاص نگهداری اطلاعات از سرعت بالاتری نسبت به سایر مدلها برخوردارند و بجای ذخیره کردن اطلاعات در رکورد‌های کلید دار، بانکهای اطلاعاتی خاصی را برای خود طراحی کرده اند بطوریکه داده‌ها را به شکل آرایه‌های مرتب شده بر اساس ابعاد داده ذخیره می‌کنند. این سیستم‌ها جداول داده‌های حقیقی وجداول چند بُعدی را با شاخص‌های فشرده نگهداری کرده و جستجوهای تحلیلی پیچیده را در حداقل زمان اجرا می‌کنند. سرعت این ابزار بالا ولی اندازه بانک اطلاعاتی آن نسبتا کوچک است.

سیستم‌های OLAP رابطه ای یا ROLAP:

این سیستم‌ها با ایجاد یک بستر روی بانک‌های رابطه ای اطلاعات را ذخیره و بازیابی می‌کنند. بطوریکه اساس بهینه سازی برخی بانکهای اطلاعاتی رابطه ای بر همین اساس استوار است. سیستم‌های ROLAP  عملیات OLAP را در قالب استفاده از مدل سنتی Relational ساماندهی می‌کنند و لذا از سیستم‌های MOLAP کندتر عمل می‌کنند و به فضای بیشتری نیز نیاز دارند.

سیستم‌های OLAP ترکیبی یا HOLAP:

منظور از hybrid، ترکیبی از ROLAP و MOLAP است که دارای بانک اطلاعاتی بزرگ و راندمان بالاتر نسبت به ROLAP می‌باشد. سیستمهای HOLAP به شکل بینابینی پیاده سازی شده اند. یعنی داده‌های Fact را در جداول فشرده و داده‌های Dimension را در فضای رابطه ای نگهداری می‌کنند لذا مزایای هردو مدل را دارند.

بدون دیدگاه
دیدگاه های در انتظار تایید مدیریت : 1

دیدگاه شما