خانه / داده کاوی / مقایسه OLAP و DATAMINING
مقایسه OLAP و DATAMININGReviewed by عبدالله کشاورز on Jul 4Rating: 5.0مقایسه OLAP و DATAMININGOLAP و Data Mining مکمل یکدیگر می‌‌باشند. به طور مثال OLAP قادر است تا نقطه بُروز مشکلات، در حوزه خاصی را نمایش دهد و Data Mining قادر است تا با نگاهی عمیق‌تر به داده‌‌های آن حوزه، رفتار مولفه‌‌های موثر در آن را تحلیل و مدل‌‌سازی نماید.

حتما برای شما هم مواردی پیش آمده است که در میان ابرها شکل شئ را دیده یا با نگاه به آسمان شب در میان انبوه ستارگان، دب اکبر را تشخیص داده باشید. در این میان مغز آدمی‌ از میان هزاران ستاره در فضا، به خطوطی یک بُعدی و با ارتباط آن خطوط با یکدیگر به شکلی دو بُعدی دست یافته است. آدمی‌ میل شدیدی به استخراج الگو یا مدلی از میان انبوه داده‌ها دارد تا از آن معنا و مفهوم خاصی را استنتاج کند. داده کاوی نیز بر همین اساس شکل گرفته است. پاسخ به سوالاتی درباره داده است که با روش‌های عادی جستجو، قابل آدرسی دهی نباشد. پایه و اساس این تکنیک، ریشه در علوم زیر دارد:

  • علم آمار و احتمال
  • کامپیوتر(تکنولوژی‌اطلاعات)
  • هوش‌مصنوعی(تکنیکهای‌یادگیری‌ماشین)

OLAP و Data Mining مکمل یکدیگر می‌‌باشند. به طور مثال OLAP  قادر است تا نقطه بُروز مشکلات، در حوزه خاصی را نمایش دهد و Data Mining  قادر است تا با نگاهی عمیق‌تر به داده‌‌های آن حوزه، رفتار مولفه‌‌های موثر در آن را تحلیل و مدل‌‌سازی نماید.

در OLAP  از مدل به داده و در Data Mining  از داده به مدل خواهید رسید.

در OLAP  از سوال به جواب و در داده کاوی از جواب به سوال خواهید رسید.

بدون دیدگاه
دیدگاه های در انتظار تایید مدیریت : 1

دیدگاه شما