خانه / داده کاوی / انباره داده
انباره دادهReviewed by عبدالله کشاورز on Jun 2Rating: 5.0انباره دادهانباره داده‌ها در اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰، در پاسخ به نیاز روزافزون سازمان‌های بزرگ برای کسب اطلاعات تحلیلی و مدیریتی از داده‌های درون سیستم‌های عملیاتی ابداع شده و به عنوان نوع خاصی از پایگاه‌های داده مورد توجه قرار گرفت.

انباره داده‌ها در اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰، در پاسخ به نیاز روزافزون سازمان‌های بزرگ برای کسب اطلاعات تحلیلی و مدیریتی از داده‌های درون سیستم‌های عملیاتی ابداع شده و به عنوان نوع خاصی از پایگاه‌های داده مورد توجه قرار گرفت. انباره داده‌ها یک پایگاه اطلاعاتی بزرگ است که جمع آوری ، یکپارچه سازی و ذخیره‌ اطلاعات متنوع یک سازمان را با هدف تولید گزارشات چند جانبه و دقیق بر عهده دارد. این قابلیت‌ها در کنار امکانات پشتیبانی از فعالیتهای تحلیل و گزارش دهی آسان و انفصال از فشارهای عملیاتی به رشد روز افزون این سیستم‌ها منجر شد.

به تعریف دیگر بانکهای اطلاعاتی به‌کار رفته ‌درپردازش تحلیلی برخط، Datawarehouse یا انباره داده‌ها نامیده می‌شوند که متشکل از مکعب‌های اطلاعاتی چند بُعدی بوده که امکان آنالیز سریع اطلاعات پایگاه داده‌های مختلف را فراهم می‌آورند. عمده عملیات روی Database می‌تواند شامل  update، insert، delete و… باشد اما Datawarehouse که یک مکعب چند بُعدی با صدها برابر گنجایش یک پایگاه داده است که به عنوان اصلی ترین وظیفه اش به کاربر، داده ارائه میدهد و میتواند اطلاعات را در قالبهای متنوع برای نیازهای مختلف نگهداری کند.

سیستم‌های عملیاتی به دلایل عدم طراحی اختصاصی آنها جهت گزارش گیری گسترده و یکپارچه، با تولید گزارشات کند و گران قیمت از کارائی و امکانات لازم برای ارائه اطلاعات پویا و راهگشای مدیریتی برخوردار نیستند. بنابراین از فناوری پردازش تحلیلی برخط و راهکار ایجاد انباره داده‌ها با استفاده از همگن کردن و یکپارچه سازی داده‌ها جهت تبدیل داده‌های نامتجانس به اطلاعات قابل استفاده در زمینه‌های مختلف استفاده می‌شود.

۲ دیدگاه
دیدگاه های در انتظار تایید مدیریت : 1

دیدگاه شما