خانه / داده کاوی / آشنایی با بخش‌های مختلف طراحی یک مکعب داده در ویژوال استودیو
آشنایی با بخش‌های مختلف طراحی یک مکعب داده در ویژوال استودیوReviewed by عبدالله کشاورز on Aug 23Rating: 4.5آشنايي با بخش‌هاي مختلف طراحي يك مكعب داده در ویژوال استودیو

تعریف قسمت‌های مختلف Solution Explorer

پس از ایجاد پروژه آنالیز سرویس برای طراحی یک مکعب، باید برخی از قسمت‌ های پنجره Solution Explorer همانند شکل زیر مقداردهی شود:

تعریف قسمت‌های مختلف Solution Explorer

پنجره Solution Explorer شامل ۸ فولدر به شرح زیر می باشد:

۱- تعریف پایگاه داده مورد استفاده (Data Sources)

در این قسمت پایگاه داده ای که می خواهیم مورد آنالیز قرار بدهیم تعریف می شود. انباره داده‌ها احتمالا از منابع داده ای مختلفی ساخته شده اند نظیر Microsoft SQL Server, Oracle, DB2, Teradata و … آنالایز سرویس به آسانی می تواند داده‌های مرتبط را از انواع بانک‌ های اطلاعاتی رابطه ای بازیابی نماید.

شئ Data source حاوی اطلاعات مورد نیاز برای اتصال به منابع اطلاعاتی مانند نام سرور، کاتالوگ یا نام بانک اطلاعاتی و گواهی نامه ورود است. برقراری ارتباط‌ های شما با سرورهای مرتبط، بوسیله ایجاد یک Data source برای هر یک از آنها امکان پذیر می باشد.

۲-  تعریف جدول یا جدول‌های مورد نیاز (Data Source Views)

در این قسمت جدول‌ هایی که مورد نیاز است (جدول واقعی یا Fact Table) و جدول‌ های مربوط به آن را انتخاب می نماییم. وقتی که با یک داده عملیاتی ذخیره شده بزرگ کار می کنید، همیشه نمی خواهید از همه جدول‌ ها در پایگاه داده استفاده نمایید. با (Data Source Views (DSVs می توان تعداد جدول‌ های قابل مشاهده را بوسیله جدول‌ هایی که فقط مربوط به آنالیز شما هستند محدود نمود.  DSV این امکان را می دهد تا مدل داده ای منطقی ای ایجاد نمود که بر روی پایگاه داده‌ های چند بُعدی ساخته می شود. یک DSV می تواند شامل جدول‌ هایی از یک یا بیش از یک منبع اطلاعاتی باشد.

۳- تعریف مکعب (Cubes)

در این قسمت با ترکیب جدول واقعی و جدول ابعاد و پیمانه از جدول واقعی، امکان استخراج و جستجوی داده‌ های مورد انتظار را می دهد. مکعب‌ ها اساس آنالیز هستند. مجموعه ای ازگروه پیمانه‌ ها(مقدارها) و مجموعه ای از ابعاد، شکل یک مکب را می سازند. هرگروه از پیمانه‌ ها ترکیب شده از مجموعه ای از پیمانه‌ ها است. مکعب‌ ها می توانند بیشتر از سه بُعد داشته باشند، آنها اشکال ریاضی هستند و نیازی نیست نامشان را اشیاء سه بُعدی بنامیم.

۴- تعریف ابعاد (Dimensions)

در این قسمت جدول‌ های ابعاد که ابعاد مورد نظر در آنها قرار دارند و با جدول واقعی ارتباط دارند انتخاب می شوند. ابعاد دسته بندی‌ هایی هستند که داده‌ ها را برای دیدن دقیق کمیت سود، برش می زنند. هر بُعد شامل یک یا بیشتر از یک سلسله مراتب است. دو نوع سلسله مراتب وجود دارد، سلسله مراتب صفات و سلسله مراتب کاربر. سلسله مراتب صفات به صفات و ویژگی‌ ها اشاره دارد و  سلسله مراتب کاربر یا چند سطحی به سلسله مراتب کاربر اشاره دارد. صفات با ستون‌ ها در جدول ابعاد برابرند و سلسله مراتب‌ ها قالب یا نمونه ای از گروه بندی چندین صفات مرتبط هستند. برای نمونه اکثر مکعب‌ ها بُعد زمان دارند. یک بُعد زمان معمولا شامل صفات سال، ماه، تاریخ و روز هستند که سلسله مراتب آن سال-ماه-روز می شود. مکعب فروش اغلب شامل ابعاد جغرافی، ابعاد مشتری و ابعاد محصول است.

۵- استخراج ساختار (Mining Structures)

داده کاوی الگوریتم مورد استفاده برای پردازش آنالیز داده‌ های خام است که به کشف الگو های جالب که معمولا بوسیله آنالیز تک کاره پیدا نمی شود کمک می کند. Mining Structures شئ ای است که اطلاعات، درباره‌ی مجموعه داده‌ ها را نگه داری می کند. یک مجموعه از مدل‌ های mining ، اشکال یک mining structure هستند. هر mining model برای استفاده‌ ی الگوریتم داده کاوی مشخص، ساخته شده و از آن می توان برای آنالیز الگو ها در داده‌ های موجود یا پیش بینی مقادیر داده‌ های جدید استفاده نمود. دانستن این الگو ها می تواند به شرکت‌ ها برای قوی تر کردن پردازش تجاریشان کمک نماید. به عنوان مثال می توان ویژگی‌ های پیشنهادی کتاب در سایت Amazon.com متکی بر داده کاوی را نام برد.

۶-  وظایف (Roles)

Roles‌ ها اشیائی در پایگاه داده هستند که اجازه‌ های دستیابی به اشیاء پایگاه داده را کنترل می کنند مانند (خواندن، نوشتن، خواندن / نوشتن، پردازش). اگر خواسته شود دسترسی فقط خواندنی برای مجموعه ای از کاربران فراهم شود، می توان یک role تکی که دسترسی فقط خواندن دارد ایجاد نمود و همه کاربران را به این role اضافه کرد. همچنین  role‌ های چندگانه می توانند در داخل یک پایگاه داده باشند. اگر یک کاربر یک عضو از چندین role باشد، اجازه‌ ها را از این role‌ ها به ارث می برد. اگر در اجازه‌ ها، تضاد یا تناقض وجود داشت، آنالیز سرویس اجازه‌ی دسترسی با بیشترین آزادی را به کاربر می دهد.

۷- گردآوردن (Assemblies) 

Assemblie‌ ها توابع تعریف شده توسط کاربر هستند که با زبان NET. نظیر Visual Basic .NET, Visual C# .NET یا از میان زبان‌ هایی مانند ++Microsoft c  ایجاد و استفاده می شوند.

Assemblie‌ ها می توانند در سطح سرور نمونه، یا داخل یک پایگاه داده مشخص، اضافه شوند. حیطه یک assembly محدود به اشیایی است که assembly اضافه کرده است. به عنوان نمونه اگر یک assembly اضافه شود به سرور، assembly می تواند به هر پایگاه داده در داخل آن سرور دسترسی داشته باشد. به زبان دیگر اگر یک assembly در داخل یک پایگاه داده خاص اضافه شده باشد فقط در فضای داخلی همان پایگاه داده می‌ تواند دسترسی داشته باشد.

۸- امور متفرقه (Miscellaneous)  

این فولدر برای اضافه کردن هر شئ متفرقه نظیر(طراحی یا یادداشت‌ها، پرس و جو‌ها، اشیاء موقت حذف شدنی و…) وابسته به پروژه مورد استفاده قرار می گیرد. این اشیاء در پروژه ذخیره می شوند ولی برای آنالیز سرویس فرستاده نمی شوند.

بدون دیدگاه
دیدگاه های در انتظار تایید مدیریت : 1

دیدگاه شما