خانه / هوش تجاری / سیستم‌های تصمیم یار
سیستم‌های تصمیم یارReviewed by عبدالله کشاورز on Jun 11Rating: 5.0سیستم‌های تصمیم یارسیستم‌های تصمیم‌یار به کسب اطلاعات در سطحی بالاتر از جزییات ذخیره شده در سیستم‌های تراکنش‌پرداز، می‌پردازند. سیستم‌های تصمیم‌یار به یک مدیر کمک می‌کنند تا بداند کدام کالا را در یک فروشگاه باید به فروش برساند یا کدام کالا باید در بیشترین مقیاس در کارخانه تولید شود.

سیستم‌های تصمیم‌یار به کسب اطلاعات در سطحی بالاتر از جزییات ذخیره شده در سیستم‌های تراکنش‌پرداز، می‌پردازند. سیستم‌های تصمیم‌یار به یک مدیر کمک می‌کنند تا بداند کدام کالا را در یک فروشگاه باید به فروش برساند یا کدام کالا باید در بیشترین مقیاس در کارخانه تولید شود.

به عنوان مثال، پایگاه داده شرکت‌ها، معمولا مملو از اطلاعاتی در مورد تراکنش‌ها و مشتری‌ها است. حجم این اطلاعات برای شرکت‌های بزرگ ممکن است به صدها گیگابایت یا حتی ترابایت برسد. اطلاعات تراکنشی معمولا شامل نام و شناسه مشتری، کالای خریداری شده و قیمت آن و زمان خرید است. همچنین اطلاعاتی در مورد جزییات کالا، مانند کارخانه سازنده، رنگ، مدل و اندازه آن نیز در پایگاه داده وجود دارد. حتی اطلاعات مشتری مانند نام و شناسه مشتری، میزان و زمان خریدهای پیشین وی نیز ممکن است در پایگاه داده وجود داشته باشد. چنین پایگاه داده بزرگی مانند در واقع گنجی پنهان‌شده است که با بکارگیری درست آن در تصمیم‌گیری‌های تجاری، سود سرشاری نصیب شرکت می‌شود.

برای مثال یک شرکت اتومبیل‌سازی با بررسی اطلاعات خود به این نتیجه می‌رسد که بیشتر اتومبیل‌های کوچک توسط خانم‌های مجرد خریداری شده است. بر این اساس این کمپانی برای عرضه این کالای خود، هدف را خانم‌های مجرد قرار می‌دهد و تبلیغات خود را معطوف این قشر از جامعه می‌کند بی‌آنکه برای جذب مشتریان از طبقه‌ای دیگر از جامعه هزینه‌ای صرف کند. مدیریت اطلاعات در یک کاربرد تصمیم‌یار با معضلاتی روبرو است.

  • با اینکه بیشتر پرسش‌های یک کاربرد تصمیم‌یار با زبان SQL قابل نوشتن است، اما نوشتن برخی دیگر بسیار دشوار و پاره‌ای تقریبا غیرممکن است. برای رفع این مشکل SQL‌های گسترش‌یافته با گسترش و افزودن پاره‌ای دستورات و ساختار ایجاد شد.
  • منابع اطلاعاتی شرکت‌ها ( با توجه به کاربرد یا پراکندگی جغرافیایی) متفاوت و گوناگون است. برای این منظور شرکت‌ها از انباره داده استفاده کردند. در این انباره، داده‌ها به صورت یکپارچه و تحت قالب و معنای یکسان ذخیره می‌شد.
بدون دیدگاه
دیدگاه های در انتظار تایید مدیریت : 1

دیدگاه شما